Teletravma

Teletıp, travma ortamında bakım sunumunun verimliliğini ve etkililiğini artırmak için kullanılabilir. Örnekler şunları içerir:

Travma triajı için teletıp: teletıp kullanarak, travma uzmanları, yaralanmaların ciddiyetini belirlemek için internet üzerinden mobil cihazları kullanarak kitlesel bir kaza veya felaket durumu olayındaki personel ile etkileşime girebilir. Klinik değerlendirmeler sağlayabilir ve yaralıların gerekli bakım için tahliye edilip edilmeyeceğini belirleyebilirler. Uzaktan travma uzmanları, hastayla fiziksel olarak konumlanmış bir travma uzmanı ile aynı kalitede klinik değerlendirme ve bakım planı sağlayabilir.

Travma eğitimi için teletıp: Bazı travma merkezleri, video konferans teknolojisini kullanarak dünya çapında hastanelere ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına travma eğitimi dersleri veriyor. Her ders, yerleşik klinik uygulama standartlarının kritik analizi ve daha yeni gelişmiş alternatiflerle karşılaştırmalar için temel ilkeler, ilk elden bilgi ve kanıta dayalı yöntemler sağlar. Çeşitli siteler, konuma, mevcut personele ve mevcut kaynaklara göre işbirliği yapar ve bakış açılarını paylaşır.

Travma ameliyathanesinde teletıp: Travma cerrahları video konferans kullanarak uzak bir yerden vakaları gözlemleyebilir ve bunlara danışabilir. Bu özellik, görevlinin sakinleri gerçek zamanlı olarak görüntülemesini sağlar. Uzaktaki cerrah, prosedürün en iyi açısını elde etmek için kamerayı (kaydırma, eğme ve yakınlaştırma) kontrol etme yeteneğine sahiptir ve aynı zamanda hastaya mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için uzmanlık sağlar.